Jak ćwiczyć aerobowo

Rozgrzewka przed jazdą na rowerze

Rozgrzewka przed jazdą na rowerze jest bardzo podobna do tej, którą stosujemy przed bieganiem.

W zasadzie wolniejsze tempo jazdy na rowerze już same w sobie jest swego rodzaju rozgrzewką – rozciągamy wtedy i używamy tych samych mięśni, których za chwilę używać będziemy podczas szybszej jazdy.

Jazda na rowerze nie jest specjalnie kontuzjogennym sportem (nie mam tu na myśli oczywiście wywrócenia się na rowerze – to już inna sprawa), ale porządna rozgrzewka przed jazdą nigdy nie zaszkodzi.

Skłony tułowia

Stopy na wysokości barków, nogi proste w kolanach podczas wykonywania całego ćwiczenia.

Skłony liczymy na 1 do lewej nogi, na 2 do prawej nogi i na 3 prostujemy ciało. Ćwiczenie powtarzamy 40 razy. Następnie łączymy nogi i staramy się dotknąć czołem do kolan (staramy wytrzymać w tej pozycji co najmniej kilka sekund).

Skrętoskłony

Stopy na szerokość barków, nogi i ręce wyprostowane, ruch jak najbardziej obszerny, patrzymy za ręką w górę - 15 razy w lewą i 15 razy w prawą stronę.

Krążenia bioder

Nogi na szerokości barków, dłonie ułożone na biodrach - Wykonujemy obszerny ruch biodrami zataczając okrąg dookoła osi pionowej ciała ciała, 20 razy w każdą stronę.

Rozgrzanie ścięgna achillesa oraz mięśnia dwugłowego uda:

Robimy krok w przód i uginamy nogę wykroczną w kolanie, noga zakroczna wyprostowana, stopa nogi zakrocznej ułożona wzdłuż linii ułożenia nogi zakrocznej, tułów ustawiony pionowo względem podłoża.

Naciskając masą ciała dociskamy stopę nogi zakrocznej do ziemi 2 razy po 30 sekund.

Rozgrzanie kolan

Nogi złączone w kolanach, lekko ugięte.

Wykonujemy obszerne krążenia kolan pomagając sobie przy tym dociskaniem kolan dłońmi, ćwiczenie wykonujemy około 2 minut.

Advertisement