Jak ćwiczyć aerobowo

Dlaczego warto ćwiczyć na rowerze treningowym

Ćwiczenie na rowerku treningowym , chociaż odrobinę monotonne, ma bardzo wiele zalet.

Pozwala ćwiczyć cały rok

W naszym kraju wiosna i lato trwają stosunkowo krótko, i nawet w tym okresie nie zawsze możesz być pewien tego, że pogoda będzie Ci sprzyjać.Rower treningowy jest świetnym rozwiązaniem na te dni, w których nie możesz wybrać się na rower.

Dzięki treningom na rowerku w ciągu zimy, będziesz miał świetną kondycję, gdy wiosną znów wyskoczysz na rowej.

Pozwala trzymać odpowiednie tempo i tętno

Na zwykłym rowerze rzadko kiedy możemy trafić na trasę na tyle długą i nie zaludnioną, żeby móc rozwinąć odpowiednie tempo i utrzymać tętno na takim poziomie, żeby dobrze wykonywać ćwiczenie aerobowe. W trasie często napotkasz wiele zakrętów, podjazdów pod górę, będziesz musiał wymijać pieszych i innych rowerzystów albo dostosowywać się do znaków drogowych, co zaowocuje częstą zmianą tempa, czy nawet zatrzymywaniem się.

Na rowerze treningowym sam ustalasz sobie prędkość jaką chcesz jechać oraz dystans. Zainstalowany komputerek pozwala Ci kontrolować również swoje tętno. Dzięki temu sprzęt ten doskonale nadaje się do ćwiczeń aerobowych! Jeżeli monotonna jazda wyda Ci się nie do zniesienia, zawsze możesz puścić sobie swoją ulubioną muzykę, lub na ekranie telewizora oglądać serial – nawet nie zauważysz kiedy przebędziesz odpowiedni dystans, cały czas jadąc jednym tempem i spalając niechciane kalorie!

Jest wygodny w użyciu

Młodzi ludzie bez problemu poradzą sobie z noszeniem roweru po schodach, wjeżdżaniem pod górki i inne przeszkody na drogach i dla nich rowerek jest bardziej urządzeniem na zimę, podczas gdy w lecie częściej wybiorą rowej.

Jeśli jednak jesteś jednak osobą starszą, masz problemy ze zdrowiem, np. ze stawami, czy kręgosłupem, nie możesz dźwigać i męczy Cię jeżdżenie po nierównym terenie, rowerek treningowy okazuje się o wiele lepszym rozwiązaniem. Ćwiczenia na nim umożliwjają rozpoczęcie i przerwanie w dowolnej chwili oraz ćwiczenie na dowolnie wybranym równomiernym poziomie aktywności. 

Poza tym

  • Nie tracisz czasu na szukanie odpowiedniej trasy, a sama jazda nie zajmuje Ci więcej niż 60 minut dziennie - Godzinny solidny wysiłek na rowerku daje Ci nawet lepsze efektyniż na zwykłym rowerze.
  • Podczas jazdy na rowerze stacjonarnym nie musisz martwić się o utrzymywanie równowagi, omijanie przeszkód czy obserwowanie otoczenia, dlatego koncentrujesz się tylko i wyłącznie na treningu
  • Pozwala ćwiczyć w zaciszu domu, bez martwienia się o pogodę, zapadający zmrok czy przeszkody i nierówności na trasie.
  • Jest doskonałą odskocznią od problemów codzienności – wysiłek fizyczny pozwala odpocząć psychicznie.
  • Pomaga schudnąć, polepsza układ krążeniowy, wzmacnia serce i rozwija mięśnie nóg.
Advertisement