Rodzaje stepperów

Na rynku można znaleźć bardzo duży wybór stepperów, trudno więc przedstawić ich jeden podział. Poniżej opisujemy podstawowe cechy jakimi steppery mogą się różnić między sobą.

Mini lub z kolumną

Mini stepper składa się tylko z podstawy do ćwiczeń, a więc ruchomych nóżek / schodków. Sprzęt nadaje się doskonale do ćwiczeń w domu, ponieważ zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

Z kolei stepper z kolumną, posiada dodatkowy korpus i wbudowany w niego komputerek. Różnice pomiędzy urządzeniami to tak naprawdę tylko kwestia rozmiaru oraz ilość dostępnych funkcji (komputerki liczą ilość kroków, czas ćwiczenia, ilość spalonych kalorii, tętno, etc.) - jeżeli chodzi o efektywność treningu, to te różnice nie mają znaczenia.

Z komputerem lub bez

Najtańcze modele stepperów nie posiadają komputerków. Z kolei im droższy stepper tym więcej funkcji w komputerze. Najbardziej rozbudowane komputerki, poza podstawowymi funkcjami (pomiar czasu i kalorii), mają możliwość oferowania różnych dodatkowych funkcji i programów ćwiczeń (np. programy interwałowe, cardio, i inne). Najbardziej zaawansowane modele mają opcję skonfigurowania programu uzytkownika - ułożysz program samemu, według własnych potrzeb!

Komputerek nie jest konieczny do ćwiczeń, ale pomaga o tyle, że umożliwia śledzenie postępów i intensywności ćwiczeń, co działa mobilizująco.

Inne różnice

Poza podstawowym podziałem istnieje cała gama różnych urządzeń, wprowadzanych przez firmy produkujące sprzęt sportowy, oferujących nowe rozwiązania i rodzaje ćwiczeń.

  • Ministeppery mogą być zaopatrzone w gumki z rączkami umożliwiające trening ramion
  • Side Steppery pozwalają na ruch na boki, dzięki czemu ćwiczyć można więcej grup mięśni nóg a przede wszystkim pośladków.

Steppery mogą różnić się jeszcze innym cechami, dlatego wybierając warto dokładnie przemyśleć jaki sprzęt chce się wybrać.

ADVERTISEMENT