Jak ćwiczyć aerobowo

Rodzaje aerobiku

Wybierz coś dla siebie:

Zanim zaczniesz ćwiczyć, zapoznaj się z różnymi rodzajami aerobiku, które proponują kluby fitness. Dzięki podanym poniżej informacjom będziesz wiedzieć, które ćwiczenia są dla Ciebie zanim staniesz z grupą i instrukorem.

Low-Impact:

Low-Impact to zestaw prostych ćwiczeń o małej intensywności, które doskonale nadają się na początek dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aerobikiem. Podczas treningu wykonujesz wykroki, marsz, wymachy nóg i unoszenia kolan.

Żeby zapobiec nadmiernemu obciążeniu stawów, ćwiczenia wykonuje się przy lekko ugiętych kolanach i ramionach, wysuniętej do przodu miednicy, napiętych mięśniach brzucha i pośladków. Tętno podczas ćwiczeń utrzymuje się w granicach 125-150 uderzeń na minutę – podnosi to poziom wydolności fizycznej i wspomaga spalanie tłuszczu. Zestaw ćwiczeń wykonuje się w ciągu pół godziny, przed ćwiczeniem konieczna jest rozgrzewka, natomiast na koniec stretching (rozciąganie mięśni).

High-Low:

Jest to zestaw łączący w sobie ćwiczenia o dużym i małym natężeniu. Podczas treningu ćwiczący wykonują układy choreograficzne w rytmie muzyki hip-hop i pop.

Podstawą do ćwiczeń są podstawowe kroki aerobiczne, dlatego rodzaj ten również doskonale sprawdza się dla początkujących. Dodatkową zaletą jest fakt, że mimo zaangażowania całego ciała, nie obciąża się mięśni i stawów. Systematyczny trening prowadzi do ogólnej poprawy kondycji i koordynacji ruchowej oraz podnosi ogólną sprawność całego organizmu.

Body Ball:

Ćwiczenie z użyciem piłek terapeutycznych, które wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prostej postawy – doskonale odciążają kręgosłup, wzmacniają mięśnie pleców i pozwalają się zrelaksować.

Jest to najbezpieczniejsza forma ćwiczeń, która w dodatku jest niesamowicie efektywna. Body Ball polecić można każdemu niezależnie od wieku (program dostosować można do osób starszych oraz kobiet w ciąży) – balansowanie na piłce wzmacnia różne partie mięśni (pleców, brzucha, nóg) i modeluje sylwetkę.

TBC (Total Body Condition):

Podczas tych ćwiczeń łączy się wysiłek aerobowy z ćwiczeniami na rzeźbienie mięśni. Regularny trening może w szybkim czasie ukształtować sylwetkę, przyspieszyć metabolizm i spalić tkankę tłuszczową.

Podczas treningu przeważają ćwiczenia dynamiczne. Ćwiczenia zwiększają wydolność fizyczną, poprawiają koordynację ruchów, poprawiają przemianę materii i przyspieszają spalanie tłuszczu.

Step Aerobic:

Rytmiczne wchodzenie i schodzenie ze stopnia. Tym treningiem można wykonać ponad dwieście rodzajów ćwiczeń w rytm muzyki. Kroki podstawowe łączy się w proste układy choreograficzne. Step modeluje dolne części ciała (brzuch, uda, pośladki). Dzięki tym ćwiczeniom poprawisz kondycję, wytrzymałość i zredukujesz niepotrzebną tkankę tłuszczową.

Należy jednak pamiętać, że step kładzie nacisk na mięśnie ud i łydek i nie jest przeznaczony dla ludzi z problemami stawów kolanowych, skokowych oraz kręgosłupa.

Circuit:

W trakcie tego treningu naprzemiennie łączy się typowe kroki aerobicu z ćwiczeniami siłowymi przy użyciu ciężarów, pasów gumowych, itp. Zajęcia polecić można zarówno osobom doświadczonym jak i początkującym.

Circuit poprawia siłę mięśni i spala tłuszcz - idealnie rzeźbi ciało i zapobiega przeciążeniu.

Fat Burning:

Fat Burning pozwala na intensywne spalanie tkanki tłuszczowej. Podczas ćwiczeń utrzymuje się tętno na poziomie 120 - 130 uderzeń na minutę. W takt niezbyt szybkiej muzyki wykonywane są bardzo proste, niezbyt męczące ćwiczenia, tworzące nieskomplikowany układ choreograficzny.

W trening wplątuje się elementy ćwiczeń wzmacniających biodra, uda, pośladki i brzuch - ćwiczenia nie obciążają stawów, dlatego można je polecić osobom otyłym.

Callanetics:

Callanetics to ćwiczenia wielokrotnie powtarzane (po 50-100 razy), polegające na poruszaniu głęboko ukrytych mięśni. Główne zadania treningu to utwardzenie mięśni i wyszczuplenie nóg, ud, pośladków i brzucha.

Forma dodatkowa - Stretching

Stretching nie tylko jest jedną z form aerobiku ale jednocześnie jest elementem każdego z nich. Są to ćwiczenia rozciągające, któe powodują wydłużenie mięśni i ich uelastycznienie. Ćwiczenia te trzeba obowiązkowo wykonywać po każdym treningu.

Poprawiają one zakres ruchu w stawach, sprawiając, że mięśnie stają się bardziej sprężyste i silne. Dzięki stretchingowi ćwiczący rozciąga i uelastycznia swoje mięśnie oraz zwiększa zakres ruchu w stawach.

Advertisement