Jak ćwiczyć aerobowo

Dlaczego warto pływać

Pływanie to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim jedna z najbardziej ogólnorozwojowych, wszechstronnych i bezpiecznych dyscyplin sportowych! Pływanie poprawi Twoja kondycję, ogólny stan zdrowia i samopoczucie oraz pozytywnie wpłynie na proporcje ciała.

Pływanie jest dla każdego

Pływać może prawie każdy. Pływać można w każdym wieku i prawie bez względu na stan zdrowia.

Pływanie zalecane jest nie tylko ludziom zdrowym, ale także tym którzy, ze względu na kontuzje, nie moga uprawiać innych dyscyplin sportu. Jeśli masz słabe stawy, problemy z kręgosłupem, bóle pleców czy inne dolegliwości szkieletowo-mięśniowe, pływanie i tak będzie prawie napweno sportem dla Ciebie (oczywiście skonsultuj się wcześniej z lekarzem).

Pływać można cały rok

Klimat i warunki pogodowe naszego kraju nie pozwalają na cieszenie się z możliwości jakie dają nam morze, jeziora i rzeki przez zbyt długi okres w roku, jednak na każdym kroku natrafić można na baseny i pływalnie, w których pływać i ćwiczyć możemy tak samo, jak w naturalnych zbiornikach wodnych. Właściwie to na basenie pływać będzie Ci się nawet lepiej, ponieważ pewniej – nie musisz martwić się o podłoże, czystość wody ani zbyt dużą głębokość, a nad Twoim bezpieczeństwem zawsze czuwać będzie ratownik.

W takich warunkach możesz skoncentrować się na samym pływaniu i jego technice. W dodatku proste basenu pozwolą Ci na utrzymanie odpowiedniego tempa i osiągnięcie odpowiedniego poziomu tętna – w ten sposób pływanie staje się bardzo dobrym ćwiczeniem aerobowym.

Pływanie jest zdrowe

Dzięki systematycznemu pływaniu wzmocnisz mięśnie wokół kręgosłupa, poprawisz swoją postawę i zapobiegniesz schorzeniom stawów, kości i kręgosłupa. Ćwiczenia w wodzie potrafią zwolnić procesy starzenia i uodpornić na przeziębienia i choroby. Dzięki pływaniu wzmocnisz układy oddechowy i krążenia. Ciśnienie i masaż skóry przez wodę pobudzają ukrwienie zaś mięśnie oddechowe pod wodą muszą pracować znacznie wydajniej, co tylko polepsza ich wydolność.

To nie wszystkie zalety płynące z pływania. Pływanie ma ich o wiele więcej:

  • Wzmaga wydolność kości i mięśni.
  • Sprzyja utrzymaniu ruchowości stawów.
  • Wpływa na prawidłowa postawę i przeciwdziała skrzywieniu kręgosłupa.
  • Polepsza koordynację ruchową i giętkość ciała.
  • Odmładza skórę (dzięki wzmożonemu przepływowi krwi w trakcie ćwiczenia).
  • Wzmożony przepływ krwi wzmacnia naczynia krwionośne mięśni i włókna mięśnia sercowego, które stają się silniejsze, elastyczniejsze i grubsze.
  • Zwiększa objętość oddechową płuc.
  • Podnosi tempo przemiany materii (w trakcie ćwiczeń spalasz niepotrzebne kalorie).
  • Poprawia samopoczucie i stan zdrowia psychicznego oraz poczucie własnej wartości.

Masz pewność, że pływanie przyniesie Ci wiele korzyści!

Advertisement