Jak ćwiczyć aerobowo

Co to jest narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe, to według wielu znawców tematu, najlepsza forma treningu aerobowego. Podczas uprawiania tego sportu pracują zarówno mięśnie rąk i nóg.

Narciarstwo biegowe różni się od zwykłego. W zwykłym narciarz ograniczony jest do stoku, z którego może zjeżdżać, a jego noga w całości przymocowana jest do narty, podczas gdy w biegówkach tylko przód stopy przymocowany jest do narty, pięta nie. Dzięki temu narciarz może poruszać się po każdym terenie - wspinać się, schodzić w dół, omijać wszelkie przeszkody.

Chociaż narciarstwo biegowe narodziło się bardzo dawno temu w Skandynawii i było wykorzystywane jako forma przemieszczania się, w chwili obecnej jest popularnym sportem zimowym. Na całym świecie można uprawiać ten sport, ponieważ istnieje nie tylko wiele tras przygotowanych specjalnie pod biegówki, ale również wiele tras sztucznych bez śniegu, np. w parkach.

Narciarstwo biegowe dzieli się na dwa style - styl klasyczny oraz łyżwowy. Styl klasyczny jest naturalnym sposobem biegania na nartach i umożliwia poruszanie się po każdym terenie. Z kolei styl łyżwowy jest stylem dynamicznym, w którym ruch przypomina literę V, tak jak ruch na łyżwach lub łyżworolkach. Styl łyżwowy można uprawiać jedynie na terenach specjalnie do tego przygotowanych, jest również o wiele trudniejszy do opanowania i dlatego ćwiczy się go pod okiem instruktora.

Advertisement