Jak ćwiczyć aerobowo

Dlaczego warto uprawiać narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe jest doskonałą formą treningu aerobowego. Sportu tego można się stosunkowo łatwo nauczyć, pozwala on na zaangażowanie górnych i dolnych partii mięśni i dlatego jest sportem ogólnorozwojowym. Niski procent ryzyka kontuzji lub urazów pozwala ćwiczyć osobom w każdym wieku, niezależnie od kondycji.

Narciarstwo biegowe możesz uprawiać wszędzie tam, gdzie jest śnieg (i nie tylko - istnieją również specjalne trasy "na sucho") i dobrać sobie trasę w zależności od swojej kondycji, czy wymagań. Na początku biegówki mogą sprawiać trudności przy trudniejszych trasach, ale nie powinno to stanowić większego problemu - dobierz trasę odpowiednio do swoich zdolności, wybierz punkt docelowy i ruszaj w drogę!

Zalety fizyczne płynące z uprawiania tego sportu to oczywiście poprawa kondycji, wyszczuplenie sylwetki i polepszenie odporności ogranizmu oraz działania układów oddechowego i krążeniowego. Jednak z biegówek czerpiesz więcej - pomyśl tylko o przyjemności płynącej z możliwości zwiedzania tras, o przyrodzie otaczającej Cię podczas wędrówek i o możliwościach odkrywania ciekawych miejsc i zakamarków! Oczywiście, jeśli nie chcesz, nie musisz samemu dobierać tras - istnieją przecież gotowe trasy przygotowane specjalnie pod biegówki. W zależności od stopnia zaawansowania są one dostosowane do narciarzy i nie posiadają przeszkód w postaci drzew czy kamieni, na które na pewno natkniesz się poza tymi trasami.

Dla wielu pasjonatów tego sportu najważniejsze jest w nim zwiedzanie dzikich terenów i odkrywanie nowych tras, a przede wszystkim nieustający kontakt z naturą i świeżym powietrzem. Musisz jednak mieć świadomość tego, że wędrówki poza szlakiem mogą być bardzo wyczerpujące, a czasami nawet niebezpieczne. Dlatego jeśli jesteś początkującym narciarzem lub miałeś długą przerwę, lepiej zacznij od publicznych stoków, najlepiej pod okiem instruktora.

Advertisement