Jak ćwiczyć aerobowo

Sprzęt

Narty

Dobranie odpowiednich nart jest sprawą niezwykle istotną, ponieważ właściwy zakup owocować będzie w przyszłości. Jednak zanim dokonasz wyboru, najlepiej wybrać się do wypożyczalni sprzętu. Obsługa pomoże dobrać ci narty odpowiednie do Twojej wagi i wzrostu i będziesz mógł nauczyć się podstaw, poćwiczyć z instruktorem i zobaczyć, w których nartach jeździ Ci się wygodniej.

Kiedy opanujesz podstawy, będziesz mógł kupić swój własny sprzęt - pamiętaj tylko, żeby poradzić sie profesjonalisty przy doborze sprzętu. Na początek najlepiej wybrać narty do biegu klasycznego, ponieważ w nartach do stylu łyżwowego jeździ się trudniej i początkującym raczej się ich nie poleca - technika jazdy może być nieco wymagająca dla kogoś, kto stawia dopiero swoje pierwsze kroki.

Narty biegowe dzielą się na twarde, średnio twarde i miękkie. Twardość narty ma bardzo ważne znaczenie. Musisz zwrócić uwagę na dwie rzeczy:

  • masę ciała
  • warunki śniegowe, w jakich zamierzasz jeździć - Na śniegach zlodowaciałych używa się nart twardych, a na nieubitym i świeżym śniegu nart miękkich.

Twardość również zmienia się w zależności od techniki, narty do techniki łyżwowej są bardziej sztywne od nart do stylu klasycznego.

Musisz również zdecydować, czy chcesz używać nart nie wymagających woskowania, czy nie. Na początek dobrym wyborem są narty, które nie wymagają woskowania - są one wolniejsze, jedak wymagają niewiele uwagi i możesz na nich jeździć praktycznie od samego momentu zakupu.

Narty dobiera się przede wszystkim do wzrostu narciarza. O długości narty decydują również technika biegu i waga ciała. Odpowiednia długość (poza wzrostem) zależy przede wszystkim od techniki biegu. Narty do techniki klasycznej powinny być dłuższe, niż te do stylu łyżwowego.

Kijki

Właściwa długość kijów zależy od rodzaju nart, techniki biegu i ukształtowania terenu. Typ i waga kija są mniej istotne niż wysokość.

Kolejną ważną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, są zaczepy na ręce - muszą one solidnie się trzymać na Twoich nadgarstkach (w rękawiczkach) i nie mogą być luźne, ponieważ nie chcesz zgubić kija. Poza tym jeździ się o wiele łatwiej, kiedy solidnie przymocowane kije poruszają się płynnie razem z Twoimi rękoma i nie musisz ich trzymać przez cały czas.

Jeżeli planujesz jeździć na przygotowanych torach, dobrze by było, gdyby groty kijów nie były zbyt szerokie, ponieważ może to utrudniać Ci poruszanie się.

Buty

Dobór butów nie powinien stanowić większego problemu. But musi być wygodny i pasować do systemu wiązań Twoich nart.

Buty również dzielą się na klasyczne i łyżwowe. Różnica jest taka, że buty łyżwowe są sztywniejsze i mają mocniejsze usztywnienie kostki.

Najnowsze modele butów zapewnią Ci lepszą kontrolę podczas uczenia się. 

Podczas przymierzania buta najlepiej noś skarpetki, które chcesz nosić w trakcie treningu!

Ubranie

Narciarstwo biegowe jest sportem aerobowym. Grube stroje, wielkie rękawiczki i duże gogle na twarz utrudnią Ci jeżdżenie i sprawią, że twoje ciało szybko się przegrzeje.

Przy doborze stroju do biegówek spróbuj ubrać się tak, jak na jogging w brzydką pogodę. Musi być Ci ciepło i wygodnie, ale strój nie może ograniczać twoich ruchów. Pamiętaj też, żeby ubierać się warstwowo (więcej cieńszych warstw). W trakcie treningu będziesz spalać duże ilości kalorii, a Twoje ciało będzie wytwarzać wiele ciepła, nawet jeśli Twój bieg będzie lekki! Zdejmując lub zakładając kolejne warstwy będziesz mógł dopasować się do warunków i swojego rozgrzania.

Pozostały sprzęt i dodatkowe akcesoria to kwestia wyboru i potrzeb. Najlepiej zapytaj specjalistów o poradę, w co masz się zaopatrzyć.

Advertisement