Jak ćwiczyć aerobowo

Dlaczego warto jeździć na łyżwach

Jazda na łyżwach to świetny trening aerobowy. Jest tak dlatego, że jazda na łyżwach, zwłaszcza na lodowisku, pozwala na utrzymanie stałe intensywności jazdy, a co za tym idzie, utrzymania tętna na jednym, odpowiednim dla treningu aerobowego poziomie. Okrągły, płaski i równomierny tor lodowiska pozwala nam jeździć w koło niezliczoną ilość razy z tą samą prędkością, praktycznie bez zatrzymywania się.

Alternatywa dla innych sportów

Jazda na łyżwach może być doskonałą zimową alternatywą dla sportów aerobowych uprawianych w inne pory roku. Zimą warunki pogodowe i niska temperatura mogą zniechęcać lub wręcz uniemożliwać uprawianie tych sportów podczas gdy jest to świetny czas na łyżwy.

W całym kraju znaleźć można bardzo dużo lodowisk publicznych, otwartych przez całą zimę (zdarzają się również takie, które otwarte są przez cały rok). Tak więc zimą nie musisz przerywać swojego treningu, możesz po prostu spróbować czegoś nowego.

Przyjemne i pożyteczne

Jazda na łyżwach to bardzo przyjemna dyscyplina sportowa. Jeszcze większą frajdą jest możliwość „ślizgania się” po naturalnych lodowiskach takich jak zamarznięte jeziora. Tak jak rolki lub jazda na rowerze, również łyżwiarstwo może być świetną odskocznią od codziennych spraw, możliwością pobycia samemu ze sobą i swoimi myślami lub jeszcze lepiej – okazją do spędzenia wspólnego czasu ze swoją rodziną lub przyjaciółmi. Wspólna jazda może urozmaicić trening; czas będzie leciał szybciej i ćwiczenie będzie przyjemniejsze.

Łyżwiarstwo to oczywiście korzystne efekty zdrowotne, takie jak:

  • Wzmocnienie wydolności organizmu.
  • Wzmocnienie mięśni, zwłaszcza nóg i pośladków.
  • Spalanie kalorii.
  • Odciążenie kostek i stawów poprzez płynny ruch.
  • Poprawa samopoczucia i nastawienia do życia.

Nawet jeżeli nie będziesz jeździć intensywnie i pilnować tempa i tak jazda sama w sobie będzie dla Ciebie korzystna, chociaż musisz pamiętać, że jeżeli naprawdę chcesz osiągnąć pożądane efekty, musisz ćwiczyć regularnie.
 

Advertisement