Jak ćwiczyć aerobowo

Zaczynamy jazdę na łyżwach

Początkującym jazda na łyżwach (podobnie jak na łyżworolkach) może wydawać się niesamowicie trudna do opanowania i dlatego mogą mieć oni obiekcje przed spróbowaniem tego sportu. Strach przed upadkiem lub niezgrabną jazdą odstrasza, zwłaszcza, że wokoło jeździ z reguły wiele obcych osób, z czego zawsze część to doświadczeni łyżwiarze, którzy zwinnie i z gracją poruszają się po lodowisku, może zniechęcać.

Nie przejmuj się jednak. Ty też możesz nauczyć się dobrze jeździć i czerpać z tego nie tylko korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej, ale również mnóstwo frajdy. Niedługo przekonasz się, że można spokojnie i bez stresu zacząć naukę jazdy i po niedługim czasie okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne, a w dodatku można czerpać z tego dużo przyjemności!

Poniżej przedstawiamy małą listę pierwszych kroków, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki na lodzie

Dobierz łyżwy

Łyżwy dostępne są w większości rozmiarów. Jeżeli na początek nie możesz się zdecydować, jakie łyżwy wybrać, spróbuj wypożyczyć parę bezpośrednio na lodowisku, na którym chcesz ćwiczyć. Nie zaszkodzi też zapytać o pomoc przy doborze kogoś w wypożyczalni lub sklepie (kiedy już zdecydujesz się na zakup własnej pary). Nie trzeba kupować łyżew z najwyższej półki ale należy zadbać o ich jakość - łyżwy niskiej jakości to ból nóg i brak frajdy z jazdy.

Łyżwy muszą być dopasowane do nogi, ale nie za ciasne. Pamiętaj żeby dobrze zawiązać sznurówki i sprawdzić, czy obie łyżwy dobrze pasują zanim wejdziesz na lodowisko!

Spróbuj chwilę pochodzić

Na początku dobrze jest pochodzić trochę w łyżwach, zanim wejdziesz na lodowisko. Przy lowiskach z reguły jest gumowa mata lub wykładzina chroniąca ostrza łyżew przed tępieniem się. Możesz pochodzić po tej macie - w ten sposób zaczniesz uczyć sie jak łapać równowagę, zanim wejdziesz na lód. Pamiętaj tylko, że najlepiej jest mieć w trakcie chodzenia założone nakładki na płozy. Nigdy nie chodź płozą łyżwy bezpośrenio po betonie - zniszczysz sobie w ten sposób swoje łyżwy!

Wejdź na lód

Podejdź do bramki i trzymając się bandy wejdź na lód. Na początku będziesz mieć problemy z utrzymaniem równowagi, kontakt z lodem może być dla Ciebie nowością. Pamiętaj, że najważniejsze jest się nie denerwować - bądź zrelaksowany i spokojny, nie bądź spięty. W razie potrzeby możesz poprosić kogoś, aby asystował Ci przy pierwszych krokach na lodzie. Idź wzdłóż bandy, trzymając się jej ręką. Nie obawiaj się osób przejeżdżających obok Ciebie, będą Cię mijać w bezpiecznej odległości. Po chwili wyczujesz lód i będziesz pewniej poruszać się po jego powierzchni.

Naucz się trzymać równowagę

Ugnij lekko nogi w kolanach i pochyl się trochę do przodu, nie do tyłu. Rozłóż ręce na wysokości trochę poniżej ramion. Nie trzymaj się już niczego, odejdź kawałek od bandy.

Teraz musisz pochylić się bardziej do przodu. Wyciągnij ręce przed siebie i przykucnij. Powtórz to kilka razy. Dzięki temu wyczujesz środek swojej równowagi i przygotujesz nogi do jazdy. Gdy poczujesz się pewniej zacznij powoli jechać do przodu i spróbuj zrobić kilka przysiadów w trakcie jazdy.

Naucz się upadać i podnosić

W trakcie jazdy na łyżwach na pewno zdarzy Ci się upaść. Dlatego najlepiej jest przygotować sie do tego. Jeżeli poczujesz, że za chwilę upadniesz, pochyl się do przodu i zacznij kucać. Nie odchylaj się do tyłu bo istnieje ryzyko, że uderzysz głową o lód. Upadając spróbuj przechylić się na bok i wyciągnąć ręce, żeby zamortyzować upadek (od razu, gdy spadniesz zaciśnij pięści, żeby nie wystawiać przed siebie palców, żeby inny łyżwiaż po nich nie przejechał).

Staraj się nie leżeć za długo po upadku, żeby nikt na Ciebie nie najechał. Leżąc długo stwarzasz zagrożenie dla siebie i innych osób przebywających na lodowisku. Ustaw się w pozycji na kolanach i oprzyj dłonie o lód pomiędzy nogami. Zacznij podnosić się na obu nogach, odpychając dłońmi. Twoje nogi mogą zacząć się rozjeżdżać, dlatego rób to powoli i pamiętaj, żeby pochylać sie w przód. Jeżeli taka technika będzie sprawiać Ci trudności, spróbuj rozłożyć ręce na boki i wstawić między nie jedną z nóg, a następnie przy rozpoczeciu podnoszenia się - drugą.

Zacznij jeździć

Przez chwilę możesz spróbować chodzić po lodzie, tak jak ćwiczyłeś przed wejściem na lodowisko. Spróbuj i prawdopodbnie ruszysz delikatnie do przodu. Kiedy już będziez jechać, odpoczywaj, czyli staraj się posuwać do przodu bez odpychania nogami. Następnie spróbuj już pojechać właściwie - stań lewą nogą, a prawą zacznij odpychać się za siebie i lekko na bok, tak jakbyś odgarniał nią śnieg. Po chwili wróc prawą nogą i powtórz to samo z lewą, odpychając ją za siebie i na lewo. Jeśli będziesz odpychać się mocniej, nabierzesz większej prędkości.

Naucz się hamować

Żeby zahamować, rozstaw szerzej nogi i jedną z nich postaw lekko w poprzek, tak żeby łyżwa zaczęła hamować drapiąc o lód. Po chwili spróbuj postawić w poprzek również drugą łyżwę. Nie rozstawiaj nóg za daleko od siebie, żeby się nie rozjechały.

Staraj trzymać się naszych wskazówek i pamiętaj, żeby nie zniechęcać się jeśli na początku nie będzie Ci dobrze szło. Po pierwszych kilku próbach poczujesz "rytm" i zaczniesz jeździć coraz lepiej.

Powodzenia!

Advertisement