Jak ćwiczyć aerobowo

Jak wybrać łyżwy

Jeżeli zamierzasz jeździć na łyżwach regularnie, to bardziej opłaca Ci się kupić własną parę, niż co chwilę wypożyczać je z wypożyczalni, szczególnie, że o wiele bardziej komfortowo jest we własnych, dopasowanych łyżwach. W dodatku, przy zakupie możesz dopasować je tak, żeby doskonale pasowały na Twoje nogi.

Wykonanie

Przy zakupie łyżew musisz zwrócić uwagę na wykonanie. Nie warto oszczędzać i wybierać pierwszych najtańszych - często są one wykonane z materiałów bardzo słabej jakości, są niedokładnie zmontowane i psują się bardzo szybko. Poza tym są bardzo często źle wyprofilowane, co owocuje bólem i kaleczeniem stóp. Nie chodzi również żeby sięgać po łyżwy z najwyższej półki. Bardzo często można znaleźć łyżwy w rozsądnej, niewysokiej cenie, w których jeździ się naprawdę dobrze. Chodzi o to, żeby zapytać o poradę sprzedawców lub ludzi, którzy jeżdżą na łyżwach już od jakiegoś czasu - powinni nam oni odpowiednio doradzić.

Dla początkujących najlepszym i najrozsądniejszym wyborem będą łyżwy hokejowe. Jeździ się w nich najłatwiej, ponieważ nie mają one czubków i jazda w nich polega na płynnym odpychaniu się całą powierzchnią łyżwy, dlatego też uczy się na nich najszybciej.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na hokejówki, czy figurówki, pozostaje kwestia materiału z jakiego są wykonane oraz zapięć. Wbrew pozorom, łyżwy plastikowe, choć wyglądają bardziej nowocześnie, są z reguły gorszym wyborem niż skórzane. Skórzane buty łyżew dopasowują się do stopy, co zapewnia większy kofmort oraz stabilniejszą pozycję podczas jazdy.

Drugą sprawą są zapięcia - do wyboru masz szunrówki i klamry. Klamry oczywiście wydają się być rozwiązaniem wygodniejszym, ponieważ szybciej się je zapina i rozpina. Za to sznurówki pozwalają na lepsze dopasowanie buta do nogi. Kiedy łyżwa trzyma się lepiej, komfort plynący z jazdy jest większy i jeździ się po prostu wygodniej. W dodatku klamry, najczęściej plastikowe, mogą się szybciej psuć, luzować i przez to nawet rozpinać w czasie jazdy. Ze sznurówkami nie ma już takiego kłopotu - nawet jeśli się przetrą, wystarzy wymienić je na nowe!

Wąska czy szeroka stopa

Przed przymierzeniem łyżew załóż skarpetke grubszą niż te, które nosisz na co dzień. Sprawdź też długość i szerokość swojej stopy (może to zrobić na miejscu pracownik skepu). Ważne jest żeby but był jak najbardziej dopasowany do stopy. Producenci produkują swoje łyżwy w dwóch wersjach - na wąską i szeroką stopę. Jest to bardzo ważne i musisz pamiętać o tym przy zakupie. Jeżeli nie wiesz, czy masz wąską, czy szeroką stopę, wypróbuj rózne łyżwy różnych producentów. W ogóle warto przymierzyć co najmniej kilka par, żeby zobaczyć, łyżwy której firmy pasują najbardziej (każda ma inny wzorzec stopy).

Pamiętaj, żeby dbać o swoje łyżwy

  • Płozy łyżew należy ostrzyć co około 10 godzin jazdy - ostre łyżwy to większa kontrola na lodzie.
  • Nie chodź w ostrzach po betonie - jeśli już musisz, rób to w nakładkach.
  • Jeżeli stępisz przypadkiem ostrze, nie zwlekaj z naostrzeniem - zrób to od razu.
  • Po jeżdżeniu przecieraj płozy szmatką lub ręcznikiem do sucha, żeby nie rdzewiały.
  • Raz na jakiś czas przesmaruj łyżwy woskiem, żeby chronić je przed rdzą.
  • Nie trzymaj łyżew w nakładkach ani ochraniaczach - te służą tylko do chodzenia, a nie zdejmowanie ich powoduje, że łyżwy rdzewieją.
  • Po powrocie do domu wyciągnij łyżwy na zewnątrz, poluzuj języki i sznurówki, żeby dać im dokładnie wyschnąć.
  • Jeżeli poluzuje Ci się but, zjedź na chwilę na bok lub zejdź z lodowiska i popraw go. Nie jeźdźij w poluzowanej łyżwie - możesz w ten sposób nie tylko uszkodzic ją, ale również stopę.
Advertisement