Jak ćwiczyć aerobowo

3 poziomy aktywności

Nordic Walking podzielone jest na trzy poziomy zaawansowania, które ćwiczący ten sport osoby mogą poznawać po kolei. Jak w większości dyscyplin sportowych, każdy z trzech poziomów uzależniony jest od celu chodzenia oraz jego intensywności. Niezależnie od poziomu ćwiczeń, sama technika chodzenia pozostaje bez zmian.

1. Etap zdrowotny:

Etap ten jest dla osób chcących poprawić swoją kondycję, oraz dla osób, które doświadczyły jakiegoś urazu – Nordic Walking to dobra forma rehabilitacji (nadaje się dla osób po operacjach, zawałach i chorujących na przewlekłe choroby). Etap zdrowotny jest też dobrym rozwiązaniem dla osób odchudzających się i przebywających na diecie, ponieważ pomaga w pozbyciu się zbędnych kalorii. Trening na etapie zdrowotnym jest przyjemny i niezbyt intensywny. Poprawia kondycję, dotlenia organizm i rozluźnia mięśnie.

2. Etap fitness:

Jeżeli szukasz urozmaicenia treningu, to ten poziom jest dla Ciebie. Dodaje on ćwiczenia w stylu fitness – poprawiają one wytrzymałość. Systematyka i częstotliwość marszów są tu niezwykle ważne. Ćwiczy się minimum trzy razy w tygodniu po półtorej godziny.

3. Etap sportowy:

Na ostatnim etapie technika ulega znacznemu urozmaiceniu, jest to również etap najbardziej wymagający. Jest to rodzaj ćwiczenia aerobowego służący sportowcom, którzy chcą wzmocnić górne partie mięśni. Sposób ćwiczeń jest dość wyczerpujący, w trakcie marszu stosuje się również skoki, bieganie i wchodzenie i schodzenie po stromych zboczach.
 

Advertisement