Jak ćwiczyć aerobowo

Kije i dodatki

Kije

Podstawowym sprzętem w Nordic Walking są oczywiście specjalnie wyprofilowane do tego rodzaju ćwiczeń kijki. Są one podstawą dla techniki tego sportu i zapewniają bezpieczeństwo podczas treningu.

  • Kijki odciążają stawy, co jest bardzo ważne, zwłaszcza dla osób starszych lub posiadających problemy z stawami.
  • Kijki pozwalają rozwijać nie tylko nogi ale i górne mięśnie ciała (ramiona, barki)

Musisz wiedzieć, że kije do Nordic Walking nie są tym samym, czym kije do trekkingu. Różnią się one od siebie i musisz uważać, żeby nie kupić przez pomyłkę tych drugich. Kije do trekkingu (czyli pieszej wędrówki w górach) posiadają zazwyczaj rękawiczkę, a te do chodzenia, specjalne paski, są też inaczej wyprofilowane. Kije do Nordic Walking są połączeniem typowych kijków narciarskich z kijami do trekkingu.

Kijki nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Nie musisz robić z nimi praktycznie niczego, poza czyszczeniem końcówek, ponieważ łatwo mogą się one zabrudzić i przez to powodować dyskomfort podczas marszu. Wystarczy je przetrzeć i znowu gotowe są do wymarszu.

Kijki dobiera się w zależności od wzrostu osoby chcącej z nimi ćwiczyć. Optymalnie, po postawieniu na ziemii, kij powinien sięgać nam do pachy.

Strój

W przypadku tej formy treningu aerobowego kwestia ubioru pozostaje całkowicie dowolna. Pamiętaj jednak, żeby ubranie było wygodne (lepiej nie mieć zbyt obcisłego stroju, ponieważ mógłby on ograniczyć możliwości ruchowe) i dostosowane do panujących akurat warunków pogodowych.

W przypadku obuwia sprawa ma się już trochę inaczej.Obuwie musi być wygodne, lekkie, ze stabilną, lekką i nie ślizgającą się podeszwą. Dodatkowo, jeśli jest nieprzemakalne, pozwoli Ci na ćwiczenie niezależnie od pogody. Obuwie najlepiej kupić w sklepie sportowym – sprzedawcy powinni dobrze Ci doradzić w kwestii doboru butów do Nordic Walking.

Inne dodatki

Jest kilka dodatków, o które warto rozważyć. Pamiętaj jednak, że mają one Ci pomóc, a nie stać się najważniejszym elementem treningu, dlatego nie musisz zaopatrywać się we wszystkie, a jedynie te, które najbardziej Ci się przydadzą. Podstawowymi dodatkami są m.in. końcówki do kijków, pokrowce na kije, rękawiczki i plecaki.

Jednak przyjrzyjmy się bliżej dodatkom ciekawszym:

  • Bidon – uzupełnianie wody jest bardzo ważne - bez niej nie będziesz móc efektywnie ćwiczyć. Pojemności bidonów wynoszą z reguły ok. 0,5-1 litra, co zupełnie wystarcza na nawet 1,5 godzinny marsz.
  • Pas do mocowania – pas taki świetnie przydaje się do zamocowania bidonu, ale można umieścić na nim również inne rzeczy, np. aparat fotograficzny.
  • Krokomierz – jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to pokazuje ilość wykonanych kroków. Bardzo często krokomierz posiada również funkcję obliczania kalorii oraz funkcję stopera. Jest to dobre rozwiązanie pomagające liczyć nasze postępy i rozwój, szczególnie jeżeli chodzimy na różnych trasach i porównanie ich do siebie byłoby inaczej trudne.
Advertisement