Jak ćwiczyć aerobowo

Technika Nordic Walking

Ćwiczenie Nordic Walking wydaje się bardzo proste. Kiedy mija Cię osoba z kijkami trenująca Nordic Walking, wydawać się może, że w tym treningu nie ma niczego trudnego, że kroki są nie skomplikowane i że zacząć ćwiczyć mógłbyś praktycznie od zaraz. Niestety wcale nie jest tak łatwo opanować technikę chodzenia z kijkami i bardzo wiele osób, które ćwiczy ten sport, nie robi tego prawidłowo.

Jeżeli wykonujesz ćwiczenie nieprawidłowo, nie czerpiesz korzyści wynikających z prawidłowych ruchów, a więc właściwie - tracisz czas. Dlatego niezwykle istotne jest, aby opanować chodzenie Nordic Walking i pamiętać o prawidłowej postawie oraz krokach. Najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie lekcji z instruktorem, który solidnie przygotuje Cię do treningu, i pod którego czujnym okiem postawisz swoje pierwsze kroki.

Z pomocą przychodzimy również my – poniżej opisujemy podstawy nauki techniki chodzenia Nordic Walking. Pamiętaj jednak, że żeby prawidłowo opanować to ćwiczenie, najlepiej skorzystać z usług instruktora!

Pierwsze kroki

Najpierw spróbuj pochodzić bez kijków. Zacznij naukę od przejścia się bez ich użycia. Maszeruj tak jakbyś normalnie to robił. Zauważysz, że w trakcie chodzenia Twoje nogi i ręce pracują naprzemiennie – lewa noga i prawa ręka oraz na odwrót. Jest to podstawa techniki Nordic Walking.

Spróbuj dalej chodzić bez kijków, tym razem jednak skoncentruj się na trzymaniu rąk wyprostowanych, tylko lekko ugiętych w łokciach, oraz wymachiwaniu nimi w trakcie marszu.

Kolejnym etapem jest już chód z kijkami. Zwróć uwagę na prawidłową postawę i sposób stawiania kroków oraz poruszania rękoma:

Postawa

 • Wyprostuj plecy, unikaj garbienia się.
 • Wciągnij brzuch, żeby utrzymać wyprostowaną postawę
 • Ręce w łokciach miej proste, ale rozluźnione.
 • Kiedy zaczniesz iść, pochyl się lekko do przodu.

Kroki

 • Stawiaj kroki zaczynając od pięty (następnie śródstopie i wybijaj się z palców).
 • Stawiaj kroki dłuższe niż przy normalnych chodzeniu – musisz czuć lekki rozciąganie w pachwinach.

Ręce

 • Ręce muszą pracować naprzemiennie z nogami (prawa noga, lewa ręka i na odwrót).

Pierwsze kroki z kijkami

Możesz już zacząć chodzenie z kijkami. Zacznij od przyjęcia odpowiedniej postawy i chwyć kijki tak, żeby ich koncówki opierały się o podłoże kawałek za Twoimi piętami. Przymocuj kijki do nadgarstków zapięciami, ale nie trzymaj ich w dłoniach, pozwól im swobodnie zwisać. Nie zwracaj na nie uwagi, poruszaj rękoma tak jak podczas zwykłego chodu, tak jakbyś niczego nie trzymał w dłoniach.

Główną trudnością jaką napotkasz przy stawianiu pierwszych kroków będzie fakt, że nie stawiasz rąk naprzemiennie z nogami (lewa noga – prawa ręka i na odwrót). Chociaż podczas normalnego chodu, wykonujesz ten ruch automatycznie, teraz, podczas ćwiczeń, będziesz się nad tym zastanawiać, co może spowodować, że będziesz poruszać się nieprawidłowo (lewa noga – lewa ręka). Nie pozwól żeby Cię to zniechęcało. Postaraj się nie myśleć o poruszaniu i zacznij chodzić tak, jakbyś poruszał się normalnie (podczas ćwiczenia bez kijków) - po jakimś czasie przestaniesz o tym myśleć i ruch znowu stanie się naturalny.

Ostatnim ćwiczeniem będzie już zwyczajny chód z kijkami, z zachowaniem odpowiedniej postawy. Ręce trzymaj wyprostowane i tylko lekko ugięte w łokciach. Podczas chodu, przy wyciąganiu rąk przed siebie, podnoś ręce na taką wysokość, na jaką podnosisz podczas podawania komuś dłoni. Kiedy kijek jest z przodu zaciskaj dłoń na uchwycie i puszczaj kiedy przesuwa się do tyłu. Zacznij również wybijać się z kijków.

Dodatkowe porady

 • Podczas chodu pamiętaj o wciąganiu brzucha – zapewni to odpowiednią postawę, pozwoli biodrom swobodnie pracować, w dodatku górna część ciała wejdzie w lekką rotację.
 • Następnym etapem ćwiczenia jest wprowadzenie ramion i bioder w ten sam ruch rotacyjny, który wykonujesz podczas chodzenia z kijkami – w ten sposób całe ciało pracuje podczas treningu i Nordic walking staje się ćwiczeniem ogólnorozwojowym.
 • Zawsze też zwracaj uwagę na sposób, w jaki stawiasz stopy podczas marszu. Zaczynamy stawianie stopy od pięty, następnie śródstopia, aby na koniec wybić się z powrotem palcami.
 • Pamiętaj, żeby pilnować harmonii ruchu – musi on być płynny, a ciało rozluźnione.
Advertisement