Jak ćwiczyć aerobowo

Sprzęt

W przypadku niektórych sportów jakość sprzętu na jakim się ćwiczy ma drugorzędne znaczenie, jednak w przypadku rolek sprzęt jest bardzo ważny.

Dobre łyżworolki to radość z jazdy:

  • są wygodne
  • dobrze trzymają nogę
  • dzięki dobrym kółkom i łożyskom świetnie się toczą - jednym odepchnięciem można przejechać solidny kawałek.
  • dobrze amortyzują nierówności

Jeśli więc poważnie myślisz o jeździena rolkach, musisz przygotować się na wydatek rzędu kilkuset złotych oraz późniejsze koszty wymiany kółek raz na jakiś czas.

Rodzaje łyżworolek

Jest kilka rodzajów łyżworolek. Zależnie od tego do czego mają służyć są inaczej zbudowane.

  • Łyżworolki wyczynowe, służące do ekstremalnej jazdy, w tym wykonywania tricków, jazdy po schodach, poręczah itp. Rolki te mają z reguły małe kółka i są bardzo mocne. Nie służą one do pokonywania długich dystansów ale raczej do zabaw w skateparku.
  • Łyżworolki rekreacyjne, służące do jazdy po rekreacyjnej -Jeśli zamierzasz uprawiać treningi aerobowe i dobrze się przy tym bawić, ten rodzaj łyżworolek będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Pozwalają one na jazdę po alfalcie, płytach i innych twardych nawierzchniach. Możesz w nich wybrać się na dłuższą wyprawę. Łyżworolki rekreacyjne mają większe kółka, dzięki czemu dobrze pokonują nierówności oraz pozwalają na dość szybką jazdę. Kółka te nie wystają jednak zbyt mocno poza przód i tył podeszwy, dzięki czemu rolki zachowują dość dużą zwrotność
  • Łyżworolki do szybkiej jazdy - Ten rodzaj łyżworolek pozwoli Ci na rozwinięcie nawiększych prędkości. Posiadają one najwięsze kółka i długą płozę. Kółka wystają dość mocno z przodu i z tyłu buta. Dzięki dużym kołom prędkości i amortyzacja są bardzo dobre. Są też jednak minusy - długa płoza powoduje że rolki są mniej zwrotne, co w połączeniu z większymi prędkościami wymaga jazdy po trasach bez ostrych zakrętów. Dodatkowo, rolki te z reguły nie posiadają hamulca, wymagają więc dość dużej wprawy aby się na nich szybko zatrzymać.

Najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich początkujących jest więc zakup łyżworolek rekreacyjnych, które najpewniej wystarczą na długie lata. Dopiero jeśli po pewnym czasie doszlibyśmy do wniosku, że chcemy skoncentrować się na danym rodzaju jazdy, warto rozważyć zakup rolek wyczynowych bądź służących do szybkiej jazdy.

Advertisement