Jak ćwiczyć aerobowo

Jak upadać

Nawet trzymając odpowiednią postawę podczas jazdy, prędzej czy później możesz upaść. Upadek ten nie musi być jednak niekontrolowany, a doświadczony rolkarz wie, jak odpowiednio upaść.  

Noś ochraniacze

  

Odpowiednie akcesoria ochronne pomogą chronić Twoje nadgarstki, łokcie, kolana i głowę. Pamiętaj jednak, że nie są one skuteczne w stu procentach i nawet w nich możesz doznać kontuzji. Twoja głowa jest bardzo delikatna, dłonie zawierają najmniejsze kości w Twoim ciele, a kolana i łokcie to ważne stawy – nie mogą być więc zanadto używane jako amortyzatory upadku.

Upadając wykorzystuj ochraniacze. Znacznie lepiej upaść na osłonięte części ciała niż te niezabezpieczone.

Kontroluj upadek

Kiedy zaczynasz tracić równowagę i spodziewasz się upadku, nie patrz w dół, nie próbuj wymachiwać rękoma – to spowoduje, że jeszcze bardziej wytrącisz się z równowagi i może nawet wzmóc siłę upadku.

W trakcie utraty równowagi, kiedy czujesz, że zaczynasz spadać, dobrze mieć środek ciężkości jak najbardziej pochylony. Ugnij kolana i spróbuj jak najniżej przykucnąć.

Znacznie lepiej jest upaść choć trochę na bok niż prosto do przodu lub do tyłu.

Jeśli upadasz w trakcie jazdy, spróbuj przed udeżeniem obrócić się bokiem i po upadku delikarnie turlać. Zredukujesz siłę deżenia.

Ważne jest, aby być rozluźnionym podczas upadku – napięte ciało to zwiększona szansa na uszkodzenia i złamania.

Po upadku

Nie denerwuj się ani nie zniechęcaj po upadku. Postaraj się pozostać rozluźnionym, przecież upadki na rolkach zdarzają się bez przerwy. Nawet zawodowcom zdarza się „wpadka”. Czemu więc nie miałaby zdarzyć się Tobie. Jeśli nie będziesz się stresować i zapamiętasz techniki opisane powyżej, u unikniesz uszkodzenia spiętych mięśni.

 

Usiądź spokojnie i sprawdź czy wszystko z Tobą ok. Jeśli tak, to wstawaj i jedź dalej.

Advertisement